Firmoscop › Firme › Brașov › Contabilitate & Juridic

Top firme de contabilitate și juridice din Brașov

701 firme active în domeniu (CAEN 69) în Brașov, clasate după cifra de afaceri din ultimul bilanț oficial. Apasă pe orice firmă pentru profilul complet gratuit.

Cum arată sectorul, dincolo de primele locuri

Cifra de afaceri mediană200.797 lei
Firme cu bilanț depus621 din 701
Angajați în sector795
Înființate în ultimul an32

Mediana e 200.797 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 17 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Contabilitate & Juridic în Brașov.

Contabilitate & Juridic în Brașov, față de toată țara

Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Brașov ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.

Cifrele, sursele și pragurile sunt mai jos, sub clasament.

Clasamentul

FirmaCifră de afaceri 2025AngajațiLocalitate
1 FINCONT CENTER SRL
CUI 37428317 · CAEN 6920
3.333.991 lei 17 Mun. Braşov
2 CONT CONSULTING SRL
CUI 6522895 · CAEN 6920
3.247.443 lei 3 Mun. Braşov
3 FINCONT PLUS S.R.L.
CUI 47148659 · CAEN 6920
2.916.165 lei 2 Mun. Braşov
4 CONTANA SRL
CUI 11436863 · CAEN 6920
2.768.665 lei 9 Mun. Braşov
5 ALMA CONSULTING SRL
CUI 17126799 · CAEN 6920
2.492.324 lei 21 Orş. Zărneşti
6 SMART BIZ FINANCIALS SRL
CUI 18829118 · CAEN 6920
2.429.413 lei 6 Mun. Braşov
7 PRIMPLAN CONT SRL
CUI 12813899 · CAEN 6920
2.270.276 lei 6 Orş. Zărneşti
8 HELP CONT CONSULTING SRL
CUI 36672673 · CAEN 6920
2.256.744 lei 4 Mun. Braşov
9 BEERS & CUTLER SRL
CUI 22265130 · CAEN 6920
2.109.198 lei 3 Mun. Braşov
10 M&D EXPERT CONSULT SRL
CUI 24544620 · CAEN 6920
2.008.594 lei 2 Mun. Braşov
11 DENCONT SRL
CUI 15634499 · CAEN 6920
1.978.778 lei 0 Mun. Braşov
12 2B AUDIT & ACCOUNTING SRL
CUI 24913255 · CAEN 6920
1.875.262 lei 4 Sat Sânpetru Com. Sânpetru
13 PRO ACCOUNTANTS AUDITORS AND TAX ADVISORS S.R.L.
CUI 35854740 · CAEN 6920
1.574.019 lei 2 Mun. Braşov
14 SANOSAN ACCOUNTING SRL
CUI 31232060 · CAEN 6920
1.558.133 lei 6 Mun. Săcele
15 MACAVEIU CONSULT SRL
CUI 10958796 · CAEN 6920
1.553.427 lei 2 Mun. Braşov
16 PRO HERMES CONSULTANŢĂ ÎN CONTABILITATE S.R.L.
CUI 38693982 · CAEN 6920
1.464.484 lei 6 Mun. Braşov
17 MACONT SRL
CUI 15519740 · CAEN 6920
1.413.188 lei 4 Mun. Braşov
18 DOCONTAB SRL
CUI 15149834 · CAEN 6920
1.371.247 lei 5 Mun. Braşov
19 CS ANALYTIQS SRL
CUI 35613130 · CAEN 6920
1.314.065 lei 2 Mun. Braşov
20 CONTANA CONSULTING CENTER S.R.L.
CUI 45961980 · CAEN 6920
1.306.570 lei 6 Mun. Braşov
21 ACTIV AUDIT SRL
CUI 15489917 · CAEN 6920
1.282.130 lei 6 Mun. Braşov
22 DILIGENT CONSULT SRL
CUI 19123004 · CAEN 6920
1.230.629 lei 5 Mun. Braşov
23 CRUCERU CONTAB SRL
CUI 22944247 · CAEN 6920
1.177.827 lei 7 Mun. Braşov
24 FAIR CONT SRL
CUI 20766852 · CAEN 6920
1.088.596 lei 4 Mun. Codlea
25 TEMATIC N&L EXPERT SRL
CUI 38352748 · CAEN 6920
1.062.320 lei 6 Mun. Făgăraş

LISTĂ — Cu cont gratuit

Ia lista ca fișier, nu doar primele 50

CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.

Descarcă 500 de firme de contabilitate și juridice din Brașov

Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Brașov sunt 701). Fără date de contact.

Sau ia gratuit primele 50 ›

Brașov față de toată țara, pe același domeniu

IndicatorBrașovToată țara
Marja netă a firmei tipice (mediana), 202538,7%
din 488 de firme
38,5%
Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 202617,1
12 firme noi
22,9
Înființări față de cele 12 luni de dinainte−55,6%
aceeași fereastră, cu un an în urmă
−38,4%
Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 20243,0%
19 din 637 de firme
3,4%
În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme0,0%
0 din 637 de firme
0,1%
Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 202574,8%
din 429 de firme
73,5%

Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.

Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.

Cine a crescut cel mai mult în 2025

Firmele active din domeniu din Brașov care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.

Firma20242025Creștere
FINCONT PLUS S.R.L.
CUI 47148659
1.887.373 lei 2.916.165 lei +54,5%
2B AUDIT & ACCOUNTING SRL
CUI 24913255
1.278.552 lei 1.875.262 lei +46,7%
CONTANA SRL
CUI 11436863
1.970.164 lei 2.768.665 lei +40,5%
CS ANALYTIQS SRL
CUI 35613130
1.005.064 lei 1.314.065 lei +30,7%
PRO HERMES CONSULTANŢĂ ÎN CONTABILITATE S.R.L.
CUI 38693982
1.140.068 lei 1.464.484 lei +28,5%

Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026.

Cât de tânăr e Contabilitate & Juridic în Brașov

Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din contabilitate & juridic din Brașov. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.

Perioada înființăriiFirmeAiciÎn toată țara
înainte de 2000 31 4,4%
5,8%
2000–2009 252 35,9%
+18,0% față de țară
17,9%
2010–2014 71 10,1%
−4,0% față de țară
14,1%
2015–2019 170 24,3%
+3,4% față de țară
20,8%
2020–2024 129 18,4%
−9,4% față de țară
27,8%
din 2025 48 6,8%
−6,6% față de țară
13,4%

Contabilitate & Juridic în alte județe

Alte domenii în Brașov

Înainte să lucrezi cu o firmă din listă

Cifra, gata de citat

În noiembrie 2026, în Brașov sunt 701 firme de contabilitate și juridice active, cu 795 de angajați declarați. 32 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 200.797 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.

Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).

Întrebări frecvente

Câte firme de contabilitate și juridice active sunt în Brașov?

În noiembrie 2026, în Brașov sunt 701 firme de contabilitate și juridice active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 69). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.

Care e cea mai mare firmă de contabilitate & juridic din Brașov?

Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află FINCONT CENTER SRL (CUI 37428317), cu o cifră de afaceri de 3.333.991 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.

Câte firme de contabilitate și juridice noi s-au înființat recent în Brașov?

În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 32 firme de contabilitate și juridice noi în Brașov (4,6% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 200.797 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 795 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.

Ce marjă de profit are o firmă tipică din Contabilitate & Juridic în Brașov?

În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Brașov (mediana, din 488 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 38,7%, față de 38,5% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.

Verifică orice firmă înainte să lucrezi cu ea

Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.

Caută o firmă

Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.