Firmoscop › Firme › Brașov › Sănătate

Top clinici și firme din sănătate din Brașov

1.682 de firme active în domeniu (CAEN 86) în Brașov, clasate după cifra de afaceri din ultimul bilanț oficial. Apasă pe orice firmă pentru profilul complet gratuit.

Cum arată sectorul, dincolo de primele locuri

Cifra de afaceri mediană252.788 lei
Firme cu bilanț depus1.266 din 1.682
Angajați în sector4.153
Înființate în ultimul an133

Mediana e 252.788 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 904 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Sănătate în Brașov.

Sănătate în Brașov, față de toată țara

În ultimele 12 luni încheiate, în Brașov s-au înmatriculat 47 de firme noi în domeniu, adică 28,0 la fiecare 1.000 de firme active, față de 45,6 la 1.000 în toată țara. Față de cele 12 luni de dinainte, înființările din domeniu au scăzut cu 60,5% în Brașov, în timp ce în toată țara au scăzut cu 29,0%.

Cifrele, sursele și pragurile sunt mai jos, sub clasament.

Clasamentul

FirmaCifră de afaceri 2025AngajațiLocalitate
1 HIPERDIA SA
CUI 9205492 · CAEN 8691
228.469.501 lei 674 Mun. Braşov
2 MEDEUROPA SRL
CUI 34414414 · CAEN 8621
216.784.436 lei 333 Mun. Braşov
3 TEO HEALTH S.A.
CUI 26769017 · CAEN 8610
143.754.867 lei 316 Mun. Braşov
4 ONCO CARD SRL
CUI 6620974 · CAEN 8610
130.311.079 lei 149 Mun. Braşov
5 CLINICILE ICCO SRL
CUI 22555509 · CAEN 8610
40.022.424 lei 133 Mun. Braşov
6 E.S. GARANTI DENTISTRY SRL
CUI 27066210 · CAEN 8623
30.557.194 lei 69 Mun. Braşov
7 DENTAL-ALEX SRL
CUI 12618286 · CAEN 8623
26.257.902 lei 46 Mun. Braşov
8 NEUROCITY SRL
CUI 36997659 · CAEN 8622
19.732.524 lei 18 Mun. Braşov
9 CLINICILE ICCO ORTOPEDIE SRL
CUI 30614878 · CAEN 8610
19.578.647 lei 58 Mun. Braşov
10 POLIMED DACIA SRL
CUI 30956200 · CAEN 8622
13.634.078 lei 52 Mun. Braşov
11 OPTICRISTAL CONSULT SRL
CUI 32832135 · CAEN 8622
12.978.176 lei 26 Mun. Braşov
12 OLD CARE ANGEL S.R.L.
CUI 39198753 · CAEN 8610
11.033.877 lei 24 Sat Sânpetru Com. Sânpetru
13 CLINICA MEDICALA NEW LINE N.D. SRL
CUI 28978508 · CAEN 8622
10.667.092 lei 19 Mun. Braşov
14 KRONDENT S.A.
CUI 23157137 · CAEN 8623
10.389.845 lei 20 Mun. Braşov
15 NENAN DENT SRL
CUI 33905502 · CAEN 8622
8.034.376 lei 18 Mun. Braşov
16 MEDO SRL
CUI 6577823 · CAEN 8622
6.828.525 lei 31 Mun. Braşov
17 OCUSAN SRL
CUI 12562657 · CAEN 8622
6.757.595 lei
2024
10 Mun. Braşov
18 VITALMED CENTER SRL
CUI 22314586 · CAEN 8610
6.516.039 lei 32 Mun. Braşov
19 B.G. VISION SRL
CUI 30338144 · CAEN 8699
6.222.112 lei 11 Mun. Braşov
20 MEDICA LABOR-PRAX SRL
CUI 12043846 · CAEN 8691
6.034.093 lei 19 Mun. Braşov
21 DIABET CENTER SRL
CUI 34917882 · CAEN 8622
5.873.334 lei 15 Mun. Braşov
22 DENTAL WEST SRL
CUI 5450057 · CAEN 8623
5.586.465 lei 15 Mun. Braşov
23 TRADE PRODUCTS MARKET S.R.L.
CUI 29357649 · CAEN 8696
5.576.377 lei 37 Mun. Braşov
24 ILIEŞ DENTAL DESIGN S.R.L.
CUI 35150523 · CAEN 8623
5.358.115 lei 12 Mun. Braşov
25 CIF DENT SRL
CUI 9610207 · CAEN 8623
5.288.441 lei 12 Mun. Săcele

LISTĂ — Cu cont gratuit

Ia lista ca fișier, nu doar primele 50

CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.

Descarcă 500 de clinici și firme din sănătate din Brașov

Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Brașov sunt 1.682). Fără date de contact.

Sau ia gratuit primele 50 ›

Brașov față de toată țara, pe același domeniu

IndicatorBrașovToată țara
Marja netă a firmei tipice (mediana), 202527,7%
din 997 de firme
25,3%
Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 202628,0
47 de firme noi
45,6
Înființări față de cele 12 luni de dinainte−60,5%
aceeași fereastră, cu un an în urmă
−29,0%
Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 20244,4%
59 din 1.353 de firme
4,0%
În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme0,4%
5 din 1.353 de firme
0,2%
Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 202565,2%
din 848 de firme
68,4%

Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.

Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.

Cine a crescut cel mai mult în 2025

Firmele active din domeniu din Brașov care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.

Firma20242025Creștere
ANCESTRAL EQUILIBRIUM CONCEPT S.R.L.
CUI 44966017
1.025.935 lei 3.189.511 lei +211%
MEDICA LABOR-PRAX SRL
CUI 12043846
2.727.132 lei 6.034.093 lei +121%
A & A PARODONTAL S.R.L.
CUI 34469053
1.082.927 lei 2.247.235 lei +108%
DENTAL INN S.R.L.
CUI 38612473
1.657.966 lei 3.222.377 lei +94,4%
ALPHA CENTER SERVICII MEDICALE S.R.L.
CUI 47477201
2.148.627 lei 4.057.532 lei +88,8%

Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026.

Cât de tânăr e Sănătate în Brașov

Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din sănătate din Brașov. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.

Perioada înființăriiFirmeAiciÎn toată țara
înainte de 2000 74 4,4%
5,8%
2000–2009 181 10,8%
−7,2% față de țară
17,9%
2010–2014 149 8,9%
−5,3% față de țară
14,1%
2015–2019 467 27,8%
+6,9% față de țară
20,8%
2020–2024 579 34,4%
+6,6% față de țară
27,8%
din 2025 232 13,8%
13,4%

Sănătate în alte județe

Alte domenii în Brașov

Înainte să lucrezi cu o firmă din listă

Cifra, gata de citat

În noiembrie 2026, în Brașov sunt 1.682 clinici și firme din sănătate active, cu 4.153 de angajați declarați. 133 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 252.788 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.

Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).

Întrebări frecvente

Câte clinici și firme din sănătate active sunt în Brașov?

În noiembrie 2026, în Brașov sunt 1.682 clinici și firme din sănătate active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 86). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.

Care e cea mai mare firmă de sănătate din Brașov?

Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află HIPERDIA SA (CUI 9205492), cu o cifră de afaceri de 228.469.501 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.

Câte clinici și firme din sănătate noi s-au înființat recent în Brașov?

În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 133 clinici și firme din sănătate noi în Brașov (7,9% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 252.788 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 4.153 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.

Ce marjă de profit are o firmă tipică din Sănătate în Brașov?

În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Brașov (mediana, din 997 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 27,7%, față de 25,3% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.

Verifică orice firmă înainte să lucrezi cu ea

Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.

Caută o firmă

Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.