Mediana e 252.120 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 113 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Sănătate în Vaslui.
Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Vaslui ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | RECUMED SRL CUI 18605919 · CAEN 8622 |
28.501.584 lei | 69 | Mun. Vaslui |
| 2 | AUDIOSAN SRL CUI 13707772 · CAEN 8621 |
15.290.558 lei | 62 | Mun. Vaslui |
| 3 | TONIC MEDICAL CENTER SRL CUI 36708238 · CAEN 8622 |
11.195.691 lei | 31 | Mun. Bârlad |
| 4 | TELKAPHARM SRL CUI 29800516 · CAEN 8621 |
9.823.174 lei 2024 |
38 | Mun. Vaslui |
| 5 | ILLUMA AESTHETIC CLINIQUE S.R.L. CUI 41358821 · CAEN 8622 |
4.815.393 lei | 8 | Mun. Bârlad |
| 6 | EDUARD MEDCLINIC S.R.L. CUI 44297320 · CAEN 8622 |
3.796.348 lei | 15 | Mun. Vaslui |
| 7 | AXA OPTIC SRL CUI 16412997 · CAEN 8622 |
3.360.659 lei | 26 | Mun. Bârlad |
| 8 | VERDENTA SRL CUI 31655876 · CAEN 8623 |
3.245.053 lei | 7 | Mun. Vaslui |
| 9 | AXA DESIGN SRL CUI 24825757 · CAEN 8699 |
3.215.469 lei | 12 | Mun. Bârlad |
| 10 | DORUSDENT SRL CUI 16713582 · CAEN 8623 |
2.950.803 lei | 9 | Mun. Bârlad |
| 11 | ATELIERUL DE DINTI IORDAN IONUT SRL CUI 37951315 · CAEN 8623 |
2.804.752 lei | 6 | Mun. Vaslui |
| 12 | LINE HAPPYDENT SRL CUI 35482018 · CAEN 8623 |
2.688.868 lei 2024 |
3 | Mun. Bârlad |
| 13 | DENTOZON SRL CUI 28407102 · CAEN 8623 |
2.664.338 lei | 11 | Mun. Vaslui |
| 14 | FIZIO-MED SRL CUI 14679875 · CAEN 8690 |
2.555.321 lei | 11 | Mun. Bârlad |
| 15 | CENTRUL MEDICAL GREEN CLINIC SRL CUI 35552318 · CAEN 8622 |
2.486.805 lei | 7 | Mun. Bârlad |
| 16 | POZITIV MEDICAL S.R.L. CUI 41169768 · CAEN 8622 |
2.408.217 lei | 2 | Orş. Negreşti |
| 17 | EDENVIS SRL CUI 32551008 · CAEN 8692 |
2.123.363 lei | 23 | Mun. Vaslui |
| 18 | SCHNEIDER SRL CUI 8730213 · CAEN 8623 |
2.062.738 lei | 8 | Mun. Huşi |
| 19 | ODONTOS CLINIC SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ CUI 38601415 · CAEN 8623 |
2.026.823 lei | 10 | Mun. Huşi |
| 20 | BIOANALIZA SRL CUI 13696584 · CAEN 8691 |
1.929.072 lei | 9 | Mun. Vaslui |
| 21 | AXA MOB SRL CUI 24825781 · CAEN 8622 |
1.890.300 lei | 8 | Mun. Bârlad |
| 22 | PIDENT ESTETIC SRL CUI 38121077 · CAEN 8623 |
1.858.720 lei | 6 | Mun. Huşi |
| 23 | IDENTIST-SB S.R.L. CUI 40655697 · CAEN 8623 |
1.590.670 lei | 4 | Mun. Bârlad |
| 24 | DORIMED SERV SRL CUI 14386611 · CAEN 8622 |
1.452.535 lei | 10 | Mun. Bârlad |
| 25 | NEURO-EX SRL CUI 22432883 · CAEN 8622 |
1.397.315 lei | 4 | Mun. Vaslui |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 399 de clinici și firme din sănătate din Vaslui
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 399 de firme costă 14 credite. Maximum 500 de firme pe fișier. Fără date de contact.
| Indicator | Vaslui | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 27,8% din 214 firme | 25,3% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 30,1 12 firme noi | 45,6 |
| Înființări față de cele 12 luni de dinainte | −55,6% aceeași fereastră, cu un an în urmă | −29,0% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 3,3% 10 din 304 firme | 4,0% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 0,3% 1 din 304 firme | 0,2% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 75,6% din 193 de firme | 68,4% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 4 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Vaslui care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| VERDENTA SRL CUI 31655876 |
2.167.681 lei | 3.245.053 lei | +49,7% |
| DENTOZON SRL CUI 28407102 |
1.885.592 lei | 2.664.338 lei | +41,3% |
| ILLUMA AESTHETIC CLINIQUE S.R.L. CUI 41358821 |
3.441.213 lei | 4.815.393 lei | +39,9% |
| EDENVIS SRL CUI 32551008 |
1.542.028 lei | 2.123.363 lei | +37,7% |
| PIDENT ESTETIC SRL CUI 38121077 |
1.354.970 lei | 1.858.720 lei | +37,2% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 4 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din sănătate din Vaslui. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 12 | 3,0% −2,8% față de țară |
5,8% |
| 2000–2009 | 37 | 9,3% −8,6% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 27 | 6,8% −7,3% față de țară |
14,1% |
| 2015–2019 | 121 | 30,3% +9,5% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 134 | 33,6% +5,8% față de țară |
27,8% |
| din 2025 | 68 | 17,0% +3,5% față de țară |
13,5% |
În noiembrie 2026, în Vaslui sunt 399 clinici și firme din sănătate active, cu 791 de angajați declarați. 45 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 252.120 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Vaslui sunt 399 clinici și firme din sănătate active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 86). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află RECUMED SRL (CUI 18605919), cu o cifră de afaceri de 28.501.584 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 45 clinici și firme din sănătate noi în Vaslui (11,3% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 252.120 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 791 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Vaslui (mediana, din 214 firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 27,8%, față de 25,3% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.