Mediana e 45.435 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 404 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Servicii personale în Alba.
Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Alba ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | ENERGY GAMES SRL CUI 35389220 · CAEN 9699 |
18.369.981 lei | 60 | Loc. Vârşi Orş. Câmpeni |
| 2 | PROMETEU SRL CUI 1758446 · CAEN 9630 |
5.305.909 lei | 29 | Mun. Alba Iulia |
| 3 | SERVICII FUNERARE DENDIU S.R.L. CUI 49600326 · CAEN 9630 |
1.371.829 lei | 4 | Loc. Lancrăm Mun. Sebeş |
| 4 | OLIMP PLUS SRL CUI 32451378 · CAEN 9610 |
993.262 lei | 9 | Mun. Sebeş |
| 5 | ECO FUNERARE S.R.L. CUI 50174429 · CAEN 9630 |
866.636 lei | 5 | Mun. Alba Iulia |
| 6 | RINASCENZA S.R.L. CUI 48180682 · CAEN 9699 |
797.303 lei | 2 | Orş. Cugir |
| 7 | RAI OLTEANU SRL CUI 29194290 · CAEN 9630 |
776.301 lei | 7 | Mun. Alba Iulia |
| 8 | EALBA FUNERARE S.R.L. CUI 48942037 · CAEN 9630 |
740.049 lei | 3 | Loc. Bărăbanţ Mun. Alba Iulia |
| 9 | FIA SPEED DISTRIB & CONSULT S.R.L. CUI 40059473 · CAEN 9609 |
713.631 lei | 1 | Mun. Alba Iulia |
| 10 | OPREA FUNERARE S.R.L. CUI 43561422 · CAEN 9630 |
665.987 lei | 3 | Mun. Sebeş |
| 11 | SERVICII FUNERARE BĂRĂȘTEANU S.R.L. CUI 43902384 · CAEN 9630 |
516.803 lei | 3 | Orş. Cugir |
| 12 | LAZUR KAVARA SRL CUI 30435937 · CAEN 9610 |
515.259 lei | 4 | Sat Gârbova Com. Gârbova |
| 13 | SERANA DAILY CLEAN S.R.L. CUI 42719703 · CAEN 9610 |
360.786 lei | 3 | Mun. Aiud |
| 14 | ARPI FUNERAR S.R.L. CUI 39621739 · CAEN 9630 |
311.970 lei | 4 | Orş. Teiuş |
| 15 | LA ARPI TEIUŞ SRL CUI 27890687 · CAEN 9630 |
304.436 lei | 3 | Orş. Teiuş |
| 16 | GASPOL DESIGN S.R.L. CUI 40303062 · CAEN 9610 |
304.359 lei | 2 | Orş. Ocna Mureş |
| 17 | NATAASH ASART S.R.L. CUI 38183339 · CAEN 9622 |
299.760 lei | 1 | Mun. Alba Iulia |
| 18 | SASHA SECRET SRL CUI 35849140 · CAEN 9622 |
299.740 lei | 3 | Mun. Alba Iulia |
| 19 | ALEXMIRENA FUNERARE S.R.L. CUI 42221619 · CAEN 9630 |
297.857 lei | 3 | Loc. Petreşti Mun. Sebeş |
| 20 | N & D CARPET S.R.L. CUI 43819298 · CAEN 9610 |
285.584 lei | 1 | Orş. Cugir |
| 21 | GAMI CLEAN SRL CUI 15277256 · CAEN 9610 |
284.503 lei | 4 | Mun. Alba Iulia |
| 22 | PUZZLE FRUIT MIX S.R.L. CUI 50761032 · CAEN 9623 |
268.871 lei | 2 | Orş. Zlatna |
| 23 | NITRO PERFORMANCE S.R.L. CUI 48858441 · CAEN 9622 |
268.545 lei | — | Sat Ciugud Com. Ciugud |
| 24 | SPA TO YOU S.R.L. CUI 45856322 · CAEN 9621 |
266.596 lei | 1 | Sat Necşeşti Com. Vadu Moţilor |
| 25 | ORION FUNERARE S.R.L. CUI 41892470 · CAEN 9603 |
239.400 lei 2019 |
6 | Mun. Alba Iulia |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 500 de saloane și servicii personale din Alba
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Alba sunt 1.774). Fără date de contact.
| Indicator | Alba | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 2,7% din 100 de firme | 3,8% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 94,2 167 de firme noi | 102,1 |
| Înființări față de cele 12 luni de dinainte | −27,4% aceeași fereastră, cu un an în urmă | −12,6% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 8,6% 23 din 268 de firme | 6,0% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 0,4% 1 din 268 de firme | 0,6% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 55,7% din 88 de firme | 61,0% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din servicii personale din Alba. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 8 | 0,5% −5,4% față de țară |
5,8% |
| 2000–2009 | 206 | 11,6% −6,3% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 227 | 12,8% |
14,1% |
| 2015–2019 | 416 | 23,4% +2,6% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 563 | 31,7% +3,9% față de țară |
27,8% |
| din 2025 | 354 | 20,0% +6,5% față de țară |
13,5% |
În noiembrie 2026, în Alba sunt 1.774 saloane și servicii personale active, cu 352 de angajați declarați. 166 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 45.435 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Alba sunt 1.774 saloane și servicii personale active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 96). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află ENERGY GAMES SRL (CUI 35389220), cu o cifră de afaceri de 18.369.981 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 166 saloane și servicii personale noi în Alba (9,4% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 45.435 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 352 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Alba (mediana, din 100 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 2,7%, față de 3,8% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.